Psalms 37:17 Cross References - Danish

17 Thi de ugudeliges Arme skulle sønderbrydes; men HERREN opholder de retfærdige.

Job 38:15

15 og de ugudelige unddrage deres Lys, og den opløftede Arm sønderbrydes?

Psalms 10:15

15 Sønderbryd den ugudeliges Arm; og hjemsøg den ondes Ugudelighed, indtil du ikke finder den mere.

Psalms 37:24

24 Naar han falder, bliver han ikke liggende; thi HERREN holder fast ved hans Haand.

Psalms 41:12

12 Derpaa kender jeg, at du har Behagelighed til mig, at min Fjende ikke skal faa Glæde over rnig.

Psalms 51:12

12 Gud! skab mig et rent Hjerte og forny en stadig Aand inden i mig.

Psalms 63:8

8 Thi du har været min Hjælp, og under dine Vingers Skygge vil jeg synbe med Fryd.

Psalms 119:116-117

116 Ophold mig efter dit Ord, at jeg maa leve, og lad mig ikke blive til Skamme med mit Haab! 117 Styrk mig, at jeg maa blive frelst og jeg vil altid se hen til dine Skikke.

Psalms 145:14

14 HERREN opholder alle dem, som falde, og oprejser alle de nedbøjede.

Isaiah 41:10

10 Frygt ikke; thi jeg er med dig; se ikke ængstelig om; thi jeg er din Gud; jeg har styrket dig, ja, hjulpet dig, ja, holdt dig oppe med min Retfældigheds højre Haand.

Isaiah 42:1

1 Se, min Tjener, hvem jeg opholder, min udvalgte, i hvem min Sjæl har Behagelighed; jeg har givet min Aand over ham, han skal føre Ret ud til Hedningerne.

Ezekiel 30:21-25

21 Du Menneskesøn! jeg har sønderbrudt Faraos, Kongen af Ægyptens, Arm, og se, den bliver ikke forbunden, saa man anvender Lægedom og lægger Bind paa for at forbinde den for at gøre den stærk til at tage fat paa Sværdet. 22 Derfor, saa siger den Herre, HERRE: Se, jeg kommer imod Farao, Kongen i Ægypten, og sønderbryder hans Arme, baade den stærke og den sønderbrudte, og jeg vil gøre, at Sværdet skal falde ud af hans Haand. 23 Og jeg vil adsprede Ægypterne iblandt Folkene, og jeg vil udstrø dem i Landene. 24 Men jeg vil styrke Kongen af Babels Arme og give ham mit Sværd i Haand; og jeg vil sønderbryde Faraos Arme, og han skal stønne for hans Ansigt, som den stønner, der er dødeligt saaret. 25 Og jeg vil styrke Kongen af Babels Arme, men Faraos Arme skulle synke; og de skulle fornemme, at jeg er HERREN, naar jeg giver mit Sværd i Kongen af Babels Haand, og han udrækker det imod Ægyptens Land.

Jude 1:24

24 Men han, som er mægtig til at bevare Eder fra Fald og fremstille Eder for sin Herlighed, ustraffelig, i Fryd,

Cross Reference data is from OpenBible.info, retrieved June 28, 2010, and licensed under a Creative Commons Attribution License.